субота, 29 липня 2017 р.

Alfa Jazz Fest як велике міжнародне свято

За п’ять днів через фестивальні події пройшла рекордна кількість відвідувачів — близька ста тисяч. Крім наших співвітчизників це були гості з США, Німеччини, Австрії, Франції, Ізраїлю, Туреччини, Швейцарії, Швеції, Чехії, Канади, Росії, і навіть Гваделупи.

Кожен день музику на великій сцені слухали три з половиною тисячі глядачів. Майданчики фан-зон були заповнені вщент. Артисти були з Німеччини, Австрії, Іспанії, США, Куби, Італії, Франції, Ізраїлю, Туреччини, Швейцарії, Швеції, Польщі, Чехії і, звичайно ж, з України. До організації фестивалю долучилися міжнародні культурні заклади, такі як: «Ґете інститут», «Австрійський культурний форум», «Інститут Франції в Україні», «Чеський центр», «Альянс франсез Львів», «MUSIC:LX | Luxembourg export office». Активну участь приймали посольства Ізраїлю, Швейцарії, Туреччини, Австрії, Чехії. З великої сцени глядачів вітав Надзвичайний і Повноважний Посол Канади в Україні Роман Ващук. Тож, м’яко кажучи, трохи дивно, коли хтось знаходить в організації фестивалю «руку Москви». Втім, кожному близьке його особисте безумство.

В дні фестивалю відчувається, що кордони стали майже прозорими. Саме тут наочно спостерігається інтеграція України до Європи. Так, в українському проекті Quests приймає участь спеціальний гість — трубач, педагог та композитор з Німеччини Ганс Петер Салентин (Hans Peter Salentin). А наша співвітчизниця і одеситка, вокалістка Тамара Лукашева приїхала з Німеччини, де вона зараз мешкає, із власним проектом, і всі три її партнери — німці. Так само як і квартет українського гітариста Ігоря Осипова.

Колишній росіянин Владислав Барський грає у блюзовому бенді Дейва Філдса (Dave Fields), в якому, що цікаво, чорношкірих виконавців не має зовсім... Чудовий блюз виконували чехи з групи GrooveKeepers. Не відставали від них і українці, представники славного міста Дніпро — квартет під керівництвом Костянтина Колесніченка. Колишня фольклорна музика стала міжнародною.

Ще один український колектив потужно сяяв на фестивальній сцені, виконуючи мелодії інших країн — один з кращих сальса-гуртів Dislocados. Для цього виступу він був «підсилений» відомим тромбоністом та вокалістом, справжнім латиноамериканцем — Джіммі Бошем (Jimmy Bosch), за прізвиськом El Trombon CriolloКреольський тромбон.

Кожен концерт на великій сцені був яскравим і не схожою на інші подією. Але найбільш несхожим був спільний виступ популярного ізраїльського контрабасиста та вокаліста Авішай Коена (Avishai Cohen) та українського симфонічного оркестру INSO-Lviv Orchestra. Авторська музика Авішая, в якій багато близькосхідних мотивів (а насправді і східноєвропейських, про що неодноразово розповідав сам маестро) чарівно звучала у виконанні наших співвітчизників. До речі, запис цього виступу здійснював телевізійний канал Mezzo, тож після Нового року можна буде оновити пам’ять або ж побачити цю красу вперше.

Нову і непросту суто європейську музику виконав дует італійця, трубача Паоло Фрезу  (Paolo Fresu) та француза, акордеоніста Рішара Гальяно (Richard Galliano). Через стан здоров’я до них не зміг приєднатися швейцарець Ян Лундгрен (Jan Lundgren). Про його хворобу стало відомо буквально напередодні концерту але його колеги прийняли рішення виступити вдвох і зробили це настільки щемливо та блискавично, що більша частина аудиторії потай витирала сльози. Слава богу, зараз у Лундгрена зі здоров’ям усе в порядку.

 І вже громадянами світу видаються шанувальникам джазу мега-зірки, які виступали тут із своїми групами. Це  кубинець Чучо Вальдес (Chucho Valdés) та американці Хербі Хенкок (Herbie Hancock) і Чік Коріа (Chick Corea). Тут вони були в якості музикантів, а крім того вони є великими громадськими діячами міжнародного рівня. Нашим культурним та політичним особистостям було з кого брати приклад, та не занурюватися у місцеві, дуже локальні чвари.

Анна Шиканова, Олександр Зубко

UPD від 29.12.2017
Є в нас і трохи відеоспостережень з фестивалю. Вони поєднані в три збірки. Автори —  Каріна Громова та Максим Василенко.

Концерти на сцені ім. Едді Рознера.


Концерти на сцені на площі Ринок.Концерти на сцені біля палацу Потоцьких.Різне.

Немає коментарів: